ZUS może zająć wspólny majątek małżonków po wielu latach
ZOBOWIĄZANIA | Nawet jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził dług płatnika decyzją ostateczną, a dopatrzy się okoliczności istniejących przed jej wydaniem, które mają wpływ na sprawę, może wznowić postępowanie.
- Decyzją z 3 kwietnia 2024 r. ZUS wznowił postępowanie i zmienił swoją decyzję z lutego 2022 r. stwierdzając, że dłużnikiem składowym jestem nie tylko ja (pierwotna decyzja była na mnie), ale i moja żona. ZUS wyjaśnił, że zmiana decyzji i doręczenie małżonce spowodowane jest zamiarem wpisania hipoteki przymusowej na naszej wspólnej nieruchomości. Według nas jest to złamanie przepisu art. 83a ustawy systemowej, bo nie było przesłanek do wznowienia postępowania. Minęły już dwa lata. Czy jest podstawa do podważenia decyzji ZUS? – pyta czytelnik.
Decyzja ZUS z formalnego punktu widzenia jest prawnie dopuszczalna. Możliwa jest zmiana decyzji pierwotnej o odpowiedzialności za składki, która obejmowała jedynie płatnika, poprzez rozszerzenie jej zakresu o współmałżonka płatnika. Odbywa się to w trybie specjalnego postępowania wznowieniowego, gdzie przesłanką legalizującą ten tryb jest ustalenie np. nowego składnika majątkowego, który podlega obciążeniu w postaci hipoteki przymusowej. W konsekwencji szanse na zmianę decyzji w podanym stanie faktycznym są niewielkie.
Nowe okoliczności
Z kontekstu zapytania należy wnioskować, że przedsiębiorca (płatnik składek) jest dłużnikiem składkowym ZUS, a decyzja stwierdzająca jego zadłużenie została wydana ponad dwa lata temu. Zapewne więc działania egzekucyjne ZUS nie przyniosły rezultatu, skoro aktualne czynności są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta